Waardering:
  • 0 stemmen - gemiddelde waardering is 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cadans, kracht zetten en aanverwante zaken
#59
(24-Apr-2026, 08:30 AM)melle z schreef:
(23-Apr-2026, 10:49 PM)Frutsel schreef: Aangezien duwen en trekken gedaan wordt door verschillende spiergroepen is het efficienter om deze te combineren. Hierdoor vraag je minder van de ene groep, en laat je de andere groep, die anders geen bijdrage levert ook wat doen.
Dat klinkt op het eerste gezicht aannemelijk, maar toch kan ik het mij moeilijk voorstellen. Ik zou dus denken dat de totale kracht die je kunt leveren niet beperkt wordt door de spieren in je duwende been, maar door je longen etc. Geen tegendruk leveren is overigens niet hetzelfde als trekken lijkt mij.


Kracht komt uit je spieren. Hoe lang je die kracht kan uitoefenen ligt aan je uithoudingsvermogen, oftewel je hart/long conditie. Kracht zetten kost energie, die wordt opgewekt door suikers te verbranden, en daar heb je weer zuurstof voor nodig, en het afval moet afgevoerd worden
Maar zoals Niels al zegt: Het is een samenwerking van het gehele lichaam.

Maar ga ervan uit dat je meer zuurstof op kan nemen/afval afvoeren dan voor 1 spier(groep). Helaas moet die zuurstof naar die spieren toe vervoerd worden, maar omdat het geen simpel slangetje is, maar een heel netwerk wordt die zuurstof overal heen vervoerd, niet alleen waar het het hardst nodig is. De meeste zuurstof gaat de verkeerde kant op.
Hierdoor komt de actieve spier te kort (bij hevige inspanning), en 'verzuurt' (een afvalproduct is melkzuur, vandaar de naam).
Als je die spier nu minder intensief laat werken is de balans aan/afvoer beter te handhaven voor je lichaam.

Maar, omdat je bloedvaten een netwerk zijn kan je parallel aan die ene (duwende) spier, de trekkende spier gebruiken zonder dat je daarvoor resources onttrekt die anders naar de duwende spier waren gegaan. Als je conditie ruk is win je er niet veel vermogen mee, maar als je evenveel vermogen levert als normaal maakt het voor je hart/longsysteem niet uit, maar je spieren hebben minder te verduren (want de te leveren kracht wordt verdeeld over meer spieren).

Nog 1 dingetje: Meestal gebruik je duwen + trekken voor korte periodes (even hard wegrijden/versnellen). Je spieren kunnen een korte tijd zonder zuurstof werken. Hier heb je dus niet te maken met je hart/longsysteem als beperkende factor. Gewrichten en pezen blijven wel een beperkende factor.
Antwoord }


Berichten in dit topic
RE: Tips voor een beginner? qua aankoop etc. - door Frutsel - 24-Apr-2026, 10:37 AM

Ga naar locatie:


Gebruikers die dit topic lezen: 2 gast(en)
Welkom
Je moet jezelf aanmelden voor je een bericht kunt plaatsen.

Gebruikersnaam:


Wachtwoord:





Nieuwe berichten
Bidonhouder op M5 CHR
Ja, 1 voor mijn zo...Wim -de roetsende — 07:15 AM
Bidonhouder op M5 CHR
water met een tabl...365cycle — 03:10 AM
Kort en krachtig: Aangenaam!
Welkom René, veel p...martinus — 12:40 AM
Vandaag ben ik blij omdat.....
....blij omdat sinds...martinus — 12:34 AM
Kort en krachtig: Aangenaam!
Bedankt voor het wel...LekkerDoen — 12:29 AM
Vandaag ben ik blij omdat.....
Ik ben alleen van ...365cycle — 11:49 PM
Kilometer topic
Kapitein Bosui loopt...365cycle — 11:47 PM
Bidonhouder op M5 CHR
Ja, 1 voor mijn zoon...blokdoorn — 11:44 PM
Kort en krachtig: Aangenaam!
Welkom hier. Je bent...arnoldl — 11:37 PM
Medeliggers onderweg
Ik ben in twee dagen...Willeke_IGKT — 10:16 PM
Kort en krachtig: Aangenaam!
Welkom op dit forum....Wim -de roetsende — 10:02 PM
Kort en krachtig: Aangenaam!
Welkom René, goed om...Willeke_IGKT — 10:02 PM
Kilometer topic
2480 km in juli. 4 w...Kapitein Bosui — 09:54 PM
Medeliggers onderweg
Insgelijks Fietsbenn...Hoekie — 09:46 PM
Vandaag ben ik blij omdat.....
Vandaag heerlijk gef...Gideonaut — 09:43 PM
Kort en krachtig: Aangenaam!
Ik ben René, bouwjaa...LekkerDoen — 09:34 PM
Bidonhouder op M5 CHR
Heb je nou ...Wim -de roetsende — 09:01 PM